Najszybsze łącze na świecie

13.07.2011 by

Najszybsze łącze na świecie

Przyszedł czas na zagadkę: kto posiada najszybszy internet na świecie? Biały Dom, Bill Gates, któryś z arabskich szejków? Otóż nie. Prawidłowa odpowiedź brzmi: Sigbritt Löthberg,  mieszkanka Karlstad w Szwecji, licząca sobie… 75 lat. Zaskakujące?  Nie bardziej iż fakt, że staruszka wykorzystuje je do … suszenia prania.

Sigbritt Löthberg zawdzięcza prędkość swojego łącza synowi Peterowi  Löthbergowi,  który jest inżynierem i pracuje nad nowymi technikami modulacji sygnału w światłowodach. Jego ostatni eksperyment pozwala na przesyłanie – bez używania dodatkowych wzmacniaków – olbrzymiej ilości danych na odległość nawet 2000 kilometrów. Jego mama aktualnie korzysta z infostrady, którą w ciągu jednej sekundy można przesłać 10 Gb (1,25 GB) danych (w szczytowych okresach przepustowość sięgała aż 40 Gb na sekundę!). Pozwala to pani Löthberberg oglądać jednocześnie 1500 kanałów HDTV lub ściągnąć w dwie sekundy obraz HDDVD. Co więcej, ostatnie doniesienia sugerują, że w ramach rozszerzenia eksperymentu specjaliści zastanawiają się nad udostępnieniem jej łącza o niewiarygodnej wręcz przepustowości 100 Gb na sekundę!

Odpowiedzialna za modulację tak silnego sygnału elektronika niestety mocno się nagrzewa. Nie wiadomo, czy staruszka surfuje w sieci, ale z pewnością wykorzystuje swoje łącze do… szybkiego suszenia prania. Pozostaje pozazdrościć i czekać na upowszechnienie technologii LTE.

 

Related Posts

Share This

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *