Na czym polegają webinaria

26.03.2013 by

Na czym polegają webinaria

Wraz z rozwojem sprzętów it oraz nowych narzędzi informatycznych rozwija się cały rynek nauki. Nowe elementy informatyczne pozwalają na wiele bardzo różnych kroków w tym zakresie.

Jeszcze do niedawna nikt nie wiedział co to jest webinarium i na czym polega. Dzisiaj korzysta z nich większość osób, której zależy na dostarczaniu sobie dużych pokładów wiedzy.

Webinarium to nic innego jak seminarium, szkolenie odbywające się z wykorzystaniem sieci Internet. Wykład emitowany jest na żywo, na zasadzie prezentacji wygłaszanej przez daną osobę. Oczywiście salę wykładową zastępuje w tym przypadku sieć internetowa.

Jak to wygląda w praktyce?

Wszyscy uczestnicy konferencji mogą kontaktować się ze sobą i wymieniać różnorodne poglądy. Wszystkie osoby widoczne są jednocześnie na ekranie monitora.

Dlaczego webinaria są co raz powszechniejszą metodą zdobywania wiedzy?

Podstawowym plusem tego rodzaju szkoleń jest szeroka możliwość korzystania z wykładów. Możemy uczestniczyć w nich nie wychodząc z domu, w tramwaju podczas jazdy do pracy, w pracy, czy gdziekolwiek indziej, gdzie tylko posiadamy możliwość połączenia się z Internetem.

Co zatem idzie nie trzeba przemierzać kilkudziesięciu lub nawet kilkuset kilometrów by dojechać do danej miejscowości, w której odbywa się konferencja. Oszczędzamy nie tylko co raz cenniejszy czas, ale także pieniądze.

Webinaria to także większa wygoda. Wyobraźmy sobie warunki panujące w sali podczas zwykłej stacjonarnej konferencji, bardzo często zdarza się, że osoba siedząca przed nami przysłania nam część prezentacji, głośniki  są ustawione zbyt cicho, a krzesełka w Sali konferencyjnej odbiegają od norm wygodnych siedzisk. Tym samym webinarium pokonuje stacjonarną konferencję pod każdym względem. Słuchając konferencji w wygodnym fotelu naszego domu, pijąc ciepłą kawkę, mamy znacznie większą chęć na zdobywanie nowej wiedzy.

Uwaga! Webinaria podobnie, jak wykłady stacjonarne odbywają się zawsze o ustalonych godzinach i w danym dniu. Tym różnią się chociażby od tradycyjnych konferencji internetowych, gdzie szkolić można się nawet przez kilka dni, a materiał podzielny jest na wiele części.

Aby w pełni wykorzystać całe pokłady internetowych szkoleń warto korzystać zarówno z webinariów jak i tradycyjnych szkoleń internetowych. Oczywiście jak pokazują współczesne dane najprawdopodobniej to nie koniec rozwoju narzędzi informatycznych służących szeroko pojętej nauce. To tylko krok do nowego, lepszego pojmowania wiedzy i nauczania.

webinaria

Related Posts

Share This