Jaki internet wybrać?
Zakładamy, że zdarza się taka sytuacja – przeprowadzasz się do nowego mieszkania (wynajmujesz i nie wiesz, jak długo będziesz nim mieszkać) w centrum miasta w dużym mieście. W mieszkaniu nie ma internetu, ale nie martwi Cię to, ponieważ jesteś pewny, że w takiej lokalizacji nie będzie problemu ze znalezieniem odpowiedniego providera. Wprowadzasz się, zaczynasz szukasz internetu i okazuje się, że scenariusz nie jest tak optymistyczny, jak powinien być. Wybór jest niewielki. Masz do wyboru Neostradę, bo ta jest wszędzie, jeszcze jednego usługodawcę sieciowego i internet osiedlowy, o którym krążą złe opinie. Jeśli by nie te opinie, wybór byłby oczywisty, osiedlowy internet jest zwykle najtańszy a prędkość najbardziej korzystna.
Sytuacja, jak ta powyższa, nie jest wyssana z palca. Wbrew pozorom, takie sytuacje zdarzają się częściej niż by się przypuszczało. Co zatem zrobić? Neostrada najczęściej jest najdroższa, bo trzeba dodatkowo płacić za utrzymanie łącza, a w dzisiejszych czasach mało komu jest potrzebny telefon stacjonarny. Pozostaje zatem jeden sieciowy internetodawca. Możesz go wybrać, bo właściwie nie masz wyboru. Jednak to nie do końca prawda. Pojawia się jeszcze jedna opcja – internet mobilny. I tutaj duży plus – skoro nie wiesz, jak długo będziesz mieszkać w danym mieszkaniu, to nie ma sensu przypisywać na niego internetu i zobowiązywać się roczną lub dwuletnią umową. Internet mobilny zabierasz ze sobą. To duży plus. Niestety, to zdecydowanie droższa opcja i przydatna dla osób które raczej nie ściągają zbyt wiele plików, ponieważ limity transferu w pakiecie są bardzo małe (dla przykładu internet w Play, przy doładowaniu na kartę kwotą 50zł oferuje 4 GB). Jeśli nie jest to problem, musisz się jeszcze zastanowić nad tym, czy ma to być internet mobilny na abonament czy na kartę. Załóżmy, że następne mieszkanie, do którego się wprowadzisz, będzie już miało internet. Wtedy internet mobilny nie będzie Ci potrzebny. Może więc warto zdecydować się na ofertę internetu na kartę? Nie ma umów, nie ma zobowiązań. Wystarczy modem i doładowanie, o których częstotliwości decydujesz Ty.
Oczywiście, tak, jak już wspomniałam, wszystko zależy od Twoich wymagań, możliwości i sytuacji mieszkaniowej. Ciekawą opcją są też umowy na zawarcie internetu na czas nieokreślony. Taką możliwość oferuje między innymi Dialog. Jest jednak jeden minus – opłata instalacyjna wynosi 100zł zamiast 0zł.