Telefonia komórkowa 4 generacji? Niedługo będzie to powszechne!

10.06.2011 by

Telefonia komórkowa 4 generacji? Niedługo będzie to powszechne!

Obecnie coraz częściej mówi się o telefonni komórkowej 4 generacji, w skrócie 4G. Jednak większość ludzi nie dostrzega różnic między tą, a jej poprzedniczką, ale nie ma również pojęcia o jej zaletach. International Telecommunication Union uznała w zeszłym roku, że mianem 4G można określić między innymi LTE.

LTE to w rozwinięciu Long Term Evolution, który uważany jest za nową technologię w telefonii komórkowej, zastępującet dotychczasowy standard UMTS. Co ma nam dać to „nowe”? Przede wszystkim koszty transmisji danych mają być niższe, niż obecne, dzięki czemu możliwe będzie wykorzystanie usług, które wymagały jej dużego przepływu – wideokonferencji, przesyłanie i odbieranie dużych pakietów danych, oglądanie transmisji na żywo w technologii HD. Jeśli chodzi o przepustowość łączy, to przy pobieraniu plików ma to być do 150 megabitów, natomiast w przypadku wysyłania aż 50 megabitów.

Wszystko wydaje się być idealnym rozwiązaniem, jak to jednak wygląda liczbowo i co LTE nam da?

  • Wspieranie minimum 200 użytkowników w każdym telefonie komórkowym, który znajdzie się w promieniu do 5 kilometrów
  • Zmniejszenie opóźnienia małych pakietów
  • Rozwiązania 4×4 MIMO, szerokość kanałuok. 20 MHz
  • Szybkość łącza w dół w radiowej warstwie 326,4 Mb/s oraz zastosowanie modulacji 64QAM
  • W przypadku szybkości w górę to aż 86,4 Mb/s z zastosowaniem modulacji 64QAM i szerokości kanału 20 MHz
  • Wysokie parametry będą zachowane nawet w przypadku ruchu do 120 km/h (przyda się w przypadku jazdy samochodem)
  • Pracę w dwóch trybach – FDD i HDD

Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy waga telefonów komórkowych ważona była w kilogramach, a prawdziwym luksusem był wyświetlacz inny, niż koloru zielonego, na którym idealnie mieściła się jedynie sekwencja cyfr, składająca się na numer telefonu, nikt nie myślał nawet o tym, że w przyszłości telefony komórkowe będą traktowane na równi z komputerami. Dziś, nikogo już nie dziwi, że telefony komórkowe umożliwają nam surfowanie po internecie, czy przesyłanie dużych pakietów danych. Już niedługo super szybkie przesyłanie i oglądanie transmisji z ważnych wydarzeń nikogo nie będzie dziwić. Z pewnością pojawi się też technologia 5, a może nawet 6G, która będzie oferowała jeszcze lepsze rozwiązania.